Geri Dönüşüm Fuarı REW İstanbul 2018 Bakanlığımız Ve İl Müdürlüğümüzün Katılımıyla Tüyap’ta Gerçekleşti

Geri dönüşüm, çevre teknolojileri ve atık yönetiminin konuşulduğu REW2018, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet ECEL, Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet VARIR, İstanbul İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sabri KAPLAN’ın da katılımlarıyla TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

Fuarda Ambalaj Atıkları Yönetimi Şube Müdürü Aylin ÇİÇEK, Maden Atıkları Yönetimi Şube Müdürü Sadiye BİLGİÇ KARABULUT ve Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya ÇAKIR tarafından “Ambalaj atıklarının yönetimi”, “Maden atıklarının yönetimi”, “2023’e doğru sıfır atık”, başlıklı özel oturumlar düzenlendi.

Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz yetkilileri tarafından yenilenen Ambalaj Atığı Kontrol Yönetmeliği, Sıfır Atık Projesi ve diğer gündemlerle ilgili fuar katılımcılarının soruları yanıtlandı.

İl Müdürlüğümüzde Sıfır Atık Çalışmaları Devam Ediyor

İl Müdürlüğümüz Başkanlığında, Çevre Yönetimi Şube Müdürü Mustafa Lütfi İLKBAHAR ve Bakanlığımız Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya ÇAKIR’ın da katılımlarıyla Sıfır Atık toplantısı düzenlendi.

Toplantıda müdürlüğümüzde oluşan atıkların analizi, kurulacak tehlikeli ve tehlikesiz atık sahalarının konumları ve Sıfır Atık kapsamında planlan diğer uygulamalar hakkında görüşüldü.

Türkiye çevre için atağa geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önemli adımlar attı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmalarıyla Türkiye’de çevrenin korunması ve sağlıklı kentleşme konusunda önemli adımlar atıldı.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, dünyanın bir numaralı gündemi hale gelen çevre duyarlılığı konusunda Türkiye’de önemli gelişmeler sağlanıyor.
Çevreyi gözetip kollayan kentleşme anlayışını benimseyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu anlayış ve vizyonla çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle 2002’den bu yana ülkede hükümet ve yerel yönetimler eliyle önemli çevre atılımları gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, evsel-kentsel atık su arıtma tesisi sayısı 4’e katlanırken, atık su arıtma hizmeti veren belediye oranı yüzde 77’ye ulaştı. Düzenli depolama tesisi sayısı 15’ten 77’e çıkarıldı. Ayrıca bugün metan gazından enerji elde ederek, 270 bin kişilik şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

DENİZLER ARTIK DAHA TEMİZ
Deniz suyu kirlilik seviyesinin tespiti amacıyla 231 istasyonda her yıl ölçüm ve izlenme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Mavi bayraklı plaj sayısı 258’den 404’e, deniz kirliliği ölçüm istasyon sayısı 26’dan 249’a çıkarılırken, 233 limanda ise atık alım hizmeti veriliyor. Ayrıca Gemi Atık Takip Sistemi ile atıklar elektronik ortamda izleniyor.

TEHLİKELİ ATIK GERİ KAZANIMI ARTIRILDI
Oluşturulan Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı ile 81 ilde 165 noktada hava kalitesi ölçümü yapılıyor. Tehlikeli atık geri kazanım tesisi sayısı ise 2002’de 18 iken, bugün 282 tesisle hizmet veriliyor.
Öte yandan, Türkiye birçok uluslararası çevre anlaşmasını imzalayarak, bu konudaki duyarlılığını gösterdi. BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne 24 Mayıs 2004’te katılan Türkiye, Kyoto Protokolü’ne de 26 Ağustos 2009’dan itibaren taraf oldu. Türkiye, ayrıca sadece kendi kaynaklarıyla 1990-2012 döneminde sera gazı emisyonlarını yüzde 21 azaltmayı başardı.

kaynak : AA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından “online” takip

Sanayi tesislerinin çevre kirliliğine sebep olup olmadığı, online takip edilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla, dev sanayi tesislerinin çevre kirliliğine sebep olup olmadığı, 7 gün 24 saat “online” takip edilecek.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, teknik altyapısını tamamlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, online bağlantı zorunluluğu getirilen tesislerin çalışmalarını büyük bir hassasiyetle takip ettiği belirtildi.

BAKANLIĞA VERİ AKTARIMI ZORUNLU
Yapılan açıklamada, genelgeye göre, çimento, şeker, demir-çelik fabrikalarının, doğalgaz çevrim ve termik santrallerinin, petrokimya, atık geri kazanım ve bertaraf tesislerinin 31 Aralık 2014’e kadar Bakanlığa online veri aktarımı yapması gerektiği belirtildi.
Otomotiv, gübre, cam, kimya, kireç, gıda, kağıt ve tekstil fabrikaları ile lastik, ağaç işleme ve asit üretim tesislerinin 31 Aralık 2015, diğer işletmelerin ise 31 Aralık 2016’ya kadar online veri aktarımını tamamlamış olması zorunluluğu bulunduğu bildirilen açıklamada, 31 Aralık 2014’e kadar Bakanlığa online veri aktarması gereken yaklaşık 220 sanayi tesisine resmi yazı yazılarak, altyapılarını tamamlamaları ve veri aktarımına başlamaları gerektiğinin bildirildiği kaydedildi.

“SON GÜNE KADAR BEKLEMEYİN”
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bağlantıya hazır olan tesisleri, veri bağlantı işlemlerinde yığılma olmaması ve teknik bir problem yaşanmaması için son güne kadar beklememeleri yönünde uyardı.
Bakan Güllüce, söz konusu tarihlerde online bağlantılarını tamamlamamış işletmelere, Çevre Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre idari yaptırım uygulanacağını belirtti.

kaynak : trthaber

Diğer ülkelerde azalırken Türkiye’de arttı

Eroğlu: “Dünyada pek çok ülkede ormanlık alanlar azalırken, Türkiye’de artıyor.”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesiyle 2013 yılı kesin hesabı ve Sayıştay raporlarının görüşülmesine başlandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de ormanlık alanların arttığına dikkat çekti.

ORMANLIK ALANLAR ARTTI
Türkiye’deki ormanlık alanların hem alan, hem de odun serveti olarak arttığını vurgulayan Eroğlu, ”Dünyada pek çok ülkede ormanlık alanlar azalırken bunu gururla ifade ediyorum Türkiye’de ormanlık alanlar gerçekten artıyor hem alan olarak hem de odun serveti olarak artıyor. 1972’de orman varlığımız 20,2 milyon hektar iken bugün 2012 yılı sonunda 21,7 milyon hektara yükselmiştir, yani yaklaşık son 12 yılda da 9 milyon dekarlık bir artış söz konusu zaten bu bütün dünyanın dikkatini çekiyor” diye konuştu.

“YANAN ALANLAR BAŞKA BİR MAKSATLA KULLANILAMAZ”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Yanan alanların 1 metrekaresinin dahi başka bir maksatla kullanılması söz konusu değil. Hem Anayasa’nın amir hükmü hem de bakanlık genelgesiyle 1 yıl içinde ağaçlandırma mecburiyeti var. Bizzat takip ediyoruz. Basın mensuplarımıza da ‘bir metrekare yanan alandan verilmiş bir yer varsa buyurun gösterin’ diye hodri meydan diyoruz” ifadesini kullandı.

YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ KISALDI
Yangına müdahale süresinin 17 dakikaya indirildiğine işaret eden Eroğlu, önümüzdeki yıl bunu 15 dakikaya indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

EROZYON AZALTILDI
Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuşan Eroğlu, erozyonun da büyük ölçüde azaldığını ifade etti.

kaynak: trthaber